Shell HGS Satışı ile Yanınızda

Shell HGS sistemleri şirketinize ve operasyonunuza inanılmaz avantajlar katıyor. Shell TTS kullanıcısı iseniz bakiyenizden beklemeden HGS sistemi satın alabilir ,  bakiye bitmesi ya da azalması gibi sorunlar ile uğraşmazsınız. Aynı zaman da HGS kullanımları Shell TTS sistemi üzerinden takip edilebilmektedir. Bu sayede aracın yol haritasını görerek harcanan HGS bakiyelerini sorunsuz şekilde takip edebilirsiniz.

Sektörde ilk: Shell ve PTT iş birliği

HGS geçişlerinde önden bakiye yüklemeden, mevcut Shell hesabınızdan size özel
vade avantajıyla ödeme yapabilirsiniz.

HGS bakiyenizin takibinin yapılamaması veya HGS bakiyenizin geçişi karşılayamaması nedeniyle ortaya çıkan geçiş ihlali cezaları hayatınızdan çıkıyor. 

Şirket araçlarınızın tüm geçişlerini Shell TTS web sitesi üzerinden görüntüleyebilir, detaylı raporlarla profesyonel destek alabilirsiniz. Böylelikle operasyonunuzu kolaylıkla yönetebilirsiniz. 

Hayır, sadece TTS sisteminde yer alan plakalar için Shell HGS ürünü sipariş edilip kullanılabilir.

Evet, bu hizmeti alabilmek için TTS sözleşmesinin dışında ek bir sözleşme yapılması gerekmektedir.

İlgili satış temsilcisi sözleşme yapmaya yetklili kişidir.

Sözleşmenin yanısıra müşteri aylık geçiş tutarı kadar ek teminat vermelidir (direkt kanal için). Ayrıca sisteme dahil edilecek her araç için taleplerini tek tek veya toplu olarak TTS Web sitesi veya e-mail olarak paylaşmalıdır. Taleplerle beraber ruhsat kopyalarını da iletmelidir.

Hayır, sistemde yer alan tüm aktif HGS etiketleri ön ödeme yapılmaksızın geçiş yapabilir konumda üretilmiştir. İlgili etiketler müşteri Shell sistemelerinde aktif olarak yer aldıkça ve kara liste konumunda olmadıkça sınırsız sayıda geçiş yapabilir.

Daha önce Shell HGS Hizmeti kapsamı dışında temin edilen tüm HGS etiketleri temin edildiği noktalardan iptal edilerek araçlardan sökülmelidir. İlgili araçlar için Shell’e yeni etiket talebi geçilmelidir.

Etiketler için gerekli tanımlamalar yapıldığında Shell etiketleri müşterinin ya da siparişi geçen bayinin sevk adresine iletir.

Etiketler müşteriye/bayiye gönderilen etiket ve plaka listesine göre ilgili araçlara yapıştırılmalıdır. Etiketler kullanıma hazır ve aktif durumda gönderildiği için bu işlem sonrası etiketler kullanıma başlayabilir. Müşterinin/bayinin etiketleri kaybetmemesi önemlidir

İlgili araçların geçişleri üzerinde aktif ve doğru etiket yer almadığı için kaçak geçiş statüsünde cezalı işleme tabi olur.

TTS Websitesi üzerinden ilgili etiketin ruhsat bilgileri güncellenmelidir.

Etiketler veya müşteri bazında bir limitlendirme yapılamamaktadır. İlgili HGS etiketleri tüm HGS ödeme noktalarında geçerlidir.

KGM ve özel otoyollar tarafından işletilen yol, köprü, tüneller, İDO Yenikapı şubesi an itibari ile kapsam içindedir. PTT’nin yapacağı anlaşmalar dahilinde bu kapsam genişletilip daraltılabilir.

Shell ile PTT’nin kurduğu sistem müşterilerin Shell sistemlerinde aktif olması ve kara liste statüsünde olmaması durumlarında kaçak geçişe düşmeyecek şekilde geliştirilmiştir. Sistem üzerinden gerekli kontroller yapılarak kaçak geçiş engellenir. Eğer müşteri Shell sistemlerinde kara liste konumunda ise, kara listeye alındığı andan itibaren yapacağı geçişler cezalı işlem olarak yer alıp Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından işleme alınır.

Eğer etikette teknik bir nedenden dolayı okuma problemi varsa gişelerde kaçak geçiş uyarısı alınır. Fakat sistem üzerinden yapılan otomatik plaka kontrolleri sayesinde aktif Shell TTS müşterileri cezalı duruma düşmez ve geçiş tutarları cezasız olarak sisteme aktarılır. Bu durumda olan etiketler Shell’e bildirilmelidir. Gerekli incelemeler yapılınca müşteriye/bayiye ne yapılması konusunda bilgi verilir.

Müşteri ilgili geçişleri Shell’e/Bayiye veya geçişin yapıldığı işletme sahibi kuruma (KGM, özel firmalar) bildirerek ilgili sorgulamaları yapar.

Shell müşteri geçişlerine istinaden yedi günde bir fatura oluşturur. İlgili tutarlar müşterinin/bayinin DBS hesabından çekilir veya EFT alınır.

Müşteri geçiş detaylarını gösteren HGS fatura detay raporlarını temin edebilir mi?

TTS Web sitesinde geçiş raporları excel formatında temin edilebilmektedir.

Müşteri TTS Web üzerinden iptal işlemlerini yapabilir. İptal edilen bir HGS etiketi bir daha kullanılamaz duruma gelir. Yeni HGS etiketi temin edilmeli ve geçişler bundan sonra yapılmaladır.

 

Müşteriler etiket bazında kara listeleme işlemi yapamazlar, etiketler iptal edilebilir. Kara Liste işlemini Shell Genel Müdürlük ve bayi yapabilir.

Her aracta mutlaka bir adet HGS etiketi bulunmalıdır. Aksi halde olusacak cezalı,islemler ve hatalı faturalamalardan müsteri sorumlu olacaktır.

Shell tarafından üretilen HGS’nin aktif hale geldiği andan 15 gün öncesine kadar ilgili araç ile yapılan tüm geçişler müşteriye/bayiye Shell tarafından faturalandırılır

Shell müşterilere/bayilere PTT sistemlerinden aldığı data ile fatura kesmektedir. Sistemsel sorunlardan ötürü gecikmeli yansıyan geçişler geçişin yapıldığı fatura döneminden sonraki bir dönemde faturalandırılabilinir.

Müşteri eğere-fatura mükellefi ise HGS faturaları da e-fatura olarak üretilecektir.

Özel işletmeler tarafından yürürlüğe giren yap-işlet-devret kapsamındaki özel geçiş noktaları %8 KDV’ye tabidir. Geri kalan geçişler%18 KDV’ye tabidir.